Čo nám škodí na koži aj pod kožou?
Ak už patríte k tým, ktorí sa rýchlo a ľahko orientujú v širokej ponuke bežných aj tzv. prírodných kozmetických výrobkov, ak už viete ktoré zložky sú nebezpečné, alebo viac či menej rizikové, tak gratulujem, máte vyhraté a nemusíte ďalej vôbec čítať… ak ste však zmätení z množstva neznámych slov na obale, netušíte ktoré ingrediencie sú ešte v pohode a ktoré už dávno mali byť zakázané, tak tento článok je určený práve vám.
Slovo „prírodný“ môžu výrobcovia kozmetiky používať ako sa im zachce, pretože jeho význam nikto nereguluje, neexistujú nijaké normy čo spadá pod označenie prírodný a čo už nie. Prírodný však určite neznamená organický a organický neznamená organický na 100% , jednoducho treba vedieť čítať obaly, štítky a porozumieť im – iná možnosť, ako nenaletieť reklamám, drahým MLM produktom či odporúčaniam známych na „fakt super“ kozmetiku a teda zakúpiť si naozaj zdraviu neškodné produkty, neexistuje. Stále treba mať na pamäti dve slová: chemická záťaž! Myslí sa tým postupné (na)hromadenie chemikálií v ľudskom tele, čo však stále predstavuje aj v modernom zdravotníctve obrovskú neznámu. Nespočetné kombinácie chemikálií ktoré sa nachádzajú v krvnom obehu a v orgánoch nás môžu veľmi ovplyvňovať a postupne aj zhoršiť náš zdravotný stav či činnosť niektorého orgánu. Väčšina ľudí si neuvedumuje, čo sa deje v tele ( v krátkodobom aj v dlhodobom horizonte ), keď zmiešate napríklad trošku fluoridu zo zubnej pasty, s troškou propylénglykolu zo šampónu, s troškou kamenouhoľného dechtu z očného tieňa, pridáte trošku mastenca z púdru a lícenky, aj trošku ftalátov z parfémovaného mydla, trošku triklosanu z deodorantu a veľmi veľa ftalátov z voňavky atď, atď… kvapka ku kvapke, až jedného dňa môže telo povedať dosť. Všetko je teda iba vo vašich rukách a na vašom rozhodnutí čo vložiť do nákupného košíka.
Inak sa ešte opýtame, boli by ste ochotní zjesť to, čo si natierate na pokožku? :-))) Ak nie, poďme sa teda spoločne pozrieť na látky, s ktorými sa v zložení stále stretávame, ale ich použitie je prinajmenšom rizikové. Takže vždy si na obale sledujte INCI (medzinárodné názvoslovie ), kde sú zoradené látky v zostupnom poradí podľa hmotnosti a možno budete na lúštenie potrebovať aj lupu 🙂 Všeobecne povedané, čím viac riadkov má zloženie, čím je dlhšie, čím viac komplikovaných, dlhých a neznámych chemických názvov obsahuje, tým horšie…
PARABÉNY – používajú sa ako konzervačné látky, narúšajú hladinu hormónov, dráždia kožu, vyvolávajú zápaly, sú toxické pre pohlavnú, nervovú sústavu aj imunitný systém. Tým že napodobňujú účinky estrogénov, zvyšujú riziko rakoviny prsníka. V jednej štúdii z roku 2004 sa uvádza, že u 19 žien z 20 sa v nádorovom tkanive prsníkov našli parabény. Ich pridávanie do kozmetiky bohužiaľ nepodlieha žiadnym obmedzeniam. V zložení sa preto vyhnite zložkám ako metyl-, propyl-, etyl-, butyl- parabén, kyselina 4-hydroxybenzoová a jej estery, propylester a iné.
FTALÁTY – arómy a parfumy, predstavujú vždy SKRYTÉ chemikálie ( spoločnosti nemusia uvádzať zložky, ktoré ich výrobku dodávajú vôňu, pretože sa pokladajú za obchodné tajomstvo ), najviac sa nachádzajú v parfumoch, dezodorantoch, pleťových vodách, šampónoch, antiperspirantoch, lakoch na nechty a vo všetkom čo vám vonia…Veľmi ťažko sa dokazujú a kontrolujú, môžu sa uvoľňovať do kozmetického prostriedku aj zo stien obalov z umelých hmôt. Často súvisia s bolesťami hlavy, závratmi, astmou, alergiou, ohrozujú funkciu obličiek, výrazne narušujú metabolizmus hormónov a u dospievajúcich chlapcov môžu zapríčiniť atrofiu semenníkov, ohrozujú plodnosť. Podľa nezávislých laboratórií sa ftaláty nachádzajú v 3/4 výrobkov, hoci na štítkoch uvedené nie sú. Hľadajte preto iba výrobky, ktoré NEOBSAHUJÚ arómu a parfum, alebo ako zdroj vône používaju prírodné silice.
POVRCHOVO AKTÍVNE LÁTKY tzv. surfaktanty či sulfáty – SLS (sodium lauryl sulfate), SLES ( sodium laureth sulfate ) majú na svedomí výborný peniaci a odmasťovací efekt, na začiatku výroby sa používali ako čistiaci prostriedok na dlážky garáží. Ak vám šampón, sprcháč, pena do kúpeľa, pena na holenie, zubná pasta či iná kozmetika výborne pení, je namieste pozrieť sa podrobnejšie na zloženie. Pri kombinácii s inými prísadami môžu vznikať karcinogénne nitrozamíny, ktoré narušujú ochrannú kožnú bariéru.Samozrejme sulfáty cez odpadové vody končia v pôde, čím významne ovplyvňujú aj rast rastlín a majú ničivý účinok na voľne žijúce živočíchy.
PROPYLÉNGLYKOL (PG), POLYETYLÉNGLYKOL (PEG) a POLYPROPYLÉNGLYKOL (PPG) tzv. zvlhčovadlá a rozpúšťadlá, uľahčujú prenikanie látok do kože, môžu poškodiť obličky, pečeň aj mozog. Sú veľmi lacné a často sa používajú v šampónoch, dezodorantoch, rúžoch, krémoch, pleťových vodách aj vo vlhčených obrúskoch… ak máte po použití krému hebký pocit na pleti, môžu za tým byť práve nebezpečné glykoly.
DIOXÍN – veľká a rozsiahla téma, všadeprítomná hrozba nielen pre ľudí aj aj pre životné prostredie. Prvý raz boli dioxíny použité vo vojne vo Vietname, kde mali za následok zničenie zelenej džungle a zároveň poškodili zdravie tisícok ľudí. Keďže dioxíny sú umelo vyrobené, sú prakticky nezničiteľné látky, ich koncentrácia v prírode ustavične narastá. Nachádzajú sa v potravinách, ktoré denne konzumujeme, vo vode, vo vzduchu a obsahuje ich aj materské mlieko. Je známych niekoľko celosvetových škandálov s touto látkou, dokonca j u nás v roku 2011, keď kontaminácia bravčového mäsa dovezeného z Nemecka vyvolala vlnu obáv. Dioxíny následkom dlhodobej akumulácie v tele narušujú činnost imunitného systému, spôsobujú poruchu vývoja, abnormality pri vnútromaternicovom vývoji, znižujú schopnosť rozmnožovania a to už pri veľmi nízkych koncentráciách. Dá sa očakávať, že následky sa bohužiaľ naplno prejavia už v nastávajúcich generáciách. Nachádzajú sa všade tam kde je súčasne PEG a SLES, často aj v detských mydlách a sprchovacích géloch. Keďže sa uvoľňujú aj z tampónov, vložiek, servítiek a plienok následkom použitia chlóru na bielenie, vyberajte si tieto produkty od výrobcov, ktorí ich nebielia. Na detoxikáciu dioxínov sú vhodné napríklad tablety obsahujúce riasu Chlorellu.
DEA, TEA, MEA – etanolamíny, používajú sa ako emulgátory a penivé látky v šampónoch, pleťových vodách a makeupoch, ľahko sa vstrebávajú do kože a iných orgánov, po zlúčení s dusičnanmi z nich vznikajú rakovinotvorné nitrozamíny.
MINERÁLNY OLEJ – je priehľadný a bezfarebný olej ( vedľajší produkt spracovania nafty ), ktorý je lacný a tvorí hlavnú zložku olejov pre bábätká, používa sa aj v mnohých hydratačných prípravkoch, leskoch a balzamoch na pery, rúžoch, makeupoch a vlasovách géloch. Obaľuje pokožku ako plastová fólia a zabraňuje vylučovaniu toxínov.
SILIKÓNOVÉ EMOLIENCIÁ – pridávajú sa do výrobkov aby vlasom či pokožke dodali jemnosť a hebkosť. Potláčajú dýychanie kože a zanášajú vlasové folikuly, drážia kožu a môžu vyvolávať akné. Podľa laboratórnych testov súvisia s rakovinou, hromadia sa v pečeni a lymfatických uzlinách. V zložení ich nájdete napríklad pod názvami dimetikón, cyklometikón, dimetikónkopolyol.
MASTENEC – jeho funkciou je pohltiť vlhkosť vo výrobkoch, je to bežný a lacný minerál, veľmi často kontaminový aj nebezpečným azbestom, pretože počas ťažby je nemožné ich oddeliť. V zložení ho nájdete pod označením talc alebo talk, talkum či steatit. Obsahujú ho púdre, minerálne makeupy, lícenky, očné tiene, dezodoranty. Súvisí s rakovinou vaječníkov a pôsobí toxicky na dýchaciu sústavu. Už v roku 1971 výskumníci našli čiastočky mastenca v 75% nádorov vaječníka. Bohužiaľ ešte stále sa pridáva do detských zásypov! Hľadajte preto na trhu iba bezpečné výrobky, kde je mastenec ako pohlcovač vlhkosti nahradený bezpečnou sľudou (mica).
TOLUÉN – je dokázateľne toxický pre vyvíjajúci sa organizmus a narúša hladiny hormónov, dráždi kožu, oči aj sliznice, pridáva sa do väčšiny výrobkov v starostlivosti o nechty a vlasy, vo voňavkách, môže sa skrývať aj pod zložkou aróma či parfum. V zložení sa vyskytuje s rôznymi názvami.
TRIKLOSAN – najčastejšie ho nájdeme v antibakteriálnych produktoch typu mydlá, dezinfekcie, čistiace gély na tvár či dezodoranty. Podľa laboratórnych výsledkov súvisí s rakovinou a narušením hladín hormónov. Navyše poškodzuje aj životné prostredie. Kanadské ministersvo zdravotníctva dokonca odporúča spotrebiteľom vyhýbať sa antibakteriálnym produktom.
OXYBENZÓN – účinná látka mnohých bežných opaľovacích prípravkov, hromadí sa v tukovom tkanive, spôsobuje kožné alergie, narúša hladiny hormónov. Uvádza sa aj pod rôznymi dlhými názvami, alebo ako matanón či solakvin.
ORTUŤ – tento ťažký kov ešte stále možno nájsť v niektorých mastiach, maskarách, očných kvapkách, liekoch a vakcínach.Je to známy alergén a spôsobuje mnohé poškodenia orgánov. Nájdete ho pod názvami timerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctan alebo fenylbenzoát ortuťnatý, merkurochróm.
HYDROCHINÓN – častý je v prípravkoch na zosvetlenie pleti a proti pigmentovým škvrnám, znižuje tvorbu melanínu v koži a zvyšuje citlivosť na slnečné žiarenie, patrí medzi najtoxickejšie látky v databáze Skin Deep, v Británii je už zakázaný. Súvisí s rakovinou, poruchami imunity a je toxický na nervovú, pohlavnú sústavu.
ACRYLAMID – nachádza sa v mnohých mastiach a krémoch, dodáva im gélovú štruktúru. Tak isto sa objavil v mrazených potravinách, napríklad v zemiakových hranolkách. U laboratórnych zvierat bol potvrdený po jeho použití vznik nádorov. Jeho účinky u ľudí zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané, ale vyvarovať by sa ho mali všetci s kožnými alebo nádororými ochoreniami.
KAMENOUHOĽNÝ DECHT – obsahujú ho prípravky proti šupinatej a červenej koži, pridáva sa aj do peny do kúpeľa a zastupuje úlohu farbiva najmä vo farbách na vlasy. Keďže je dokázateľne karcinogénny, v EU je už zakázaný, no skrýva sa pod rôznymi skratkami ( FDC, DC ) s číslami farieb.
FORMALDEHYD – silný karcinogén, toxín poškodzujúci imunitný systém a dráždiaci kožu so sliznicami. Jeho deriváty sa skrývajú pod rôznymi dlhými názvami, používa sa ako konzervačná látka. Ako zložku alebo ako kontaminant ho obsahujú najmä produkty na nechty, farby na vlasy, šampóny a lepidlá na mihalnice. V zložení ho nájdete aj pod týmito názvami: formalín, metanal, metylaldehyd, oxometán, hydantoín, diazolidinyl- alebo imidazolidinyl- močovina.
PLACENTÁRNY VÝŤAŽOK – pridáva sa do produktov na starostlivosť o pleť a vlasy. Narúša hladinu hormónov, v zložení býva označený aj ako placentárne bilekoviny.
OLOVO – tejto téme sa budeme čoskoro viac venovať v téme POZOR NA JEDOVATÝ BOZK, keďže olovo ako kontaminant obsahuje mnoho rúžov a tiež farieb na vlasy.
Slovo na záver. Výber bezpečných produktov je iba v našich rukách, nikto za nás pri vkladaní do nákupného košíka nebude kontrolovať zloženie, musíme sa to naučiť sami. My v Šamanke sme pre vás do portfólia vybrali tie najkvalitnejšie produkty bez takýchto zbytočných, zaťažujúcich chemikálií, pretože zdravie máme na prvom mieste. V prípade potreby vám radi poradíme, kontaktuje nás.
Ak sa vám článok zdá osožný aj pre iných, môžete ho zdieľať.
Ďakujeme za podporu.