Čo vám v parfumérii zaručene neprezradia…

„Vôňa má moc presvedčenia silnejšiu ako slová, vzhľad, emócie alebo vôľa. Presvedčivá sila vône vstupuje do nás s dychom, napĺňa nás a úplne nami preniká. Proti nej neexistuje žiadna obrana.“ citát z knihy Parfum: príbeh vraha.

Ako ste na tom vy s používaním parfémov, voňaviek a toaletných vôd? Ste závislí od umelých aróm prestížnych značiek, používate ich roky a neviete si predstaviť vyjsť z domu bez ich použitia? Nasledujúce riadky sa vám asi nebudú čítať ľahko… je síce už veľa ľudí, ktorí sa možno úplne či aspoň čiastočne vzdali škodlivej kozmetiky plnej chemikálií, ale obľúbené parfémy naďalej používajú deň čo deň, rok čo rok… určite tu stoja za zváženie nasledujúce fakty:

– 95% zložiek parfumov sa vyrába z kamenouhoľného dechtu, tieto arómy zodpovedajú za 30% všetkých alergických reakcií a sú pričlenené k insekticídom, ťažkým kovom a rozpúšťadlám, ich neurotoxicitu treba ešte preskúmať (zdroj National Academy of Siences). Pri vyparovaní často spôsobujú kýchanie, kašeľ, výtok z očí, bolesti hlavy či nevoľnosť, nehovoriac o možných kožných prejavoch (pigmentácie, ekzémy, slnečné alergie), astmu, narušujú činnosť štítnej žľazy a poškodzujú spermie.
– jeden parfum neraz obsahuje vyše 500 syntetických chemikálií (ako je benzaldehyd, etanol, etylacetát, metylénchlorid, linalol a iné), poškodzujú centrálnu nervovú sústavu, priemerne v každom parféme sa nachádza aj 40 prísad, ktoré nie sú uvedené na etikete.
– parfum je najvýznamnejší zdroj ftalátov, ktoré narúšajú hladinu hormónov, menia DNA spermií a môžu zapríčiňovať poruchy reprodukcie. Zároveň sa v parfémoch nachádza aj propylénglykol, vďaka ktorému škodliviny rýchlo prenikajú do krvného obehu.
– 16% parfumov obsahuje podozrivé karcinogény, v 67% sa nachádzajú alergény a v 98% všetkých parfumov sú zložky, ktorých bezpečnosť nebola nikdy preskúmaná.
– keď Greenpeace otestoval 36 náhodne zvolených parfémov, v každom jednom z nich sa našla merateľná hodnota ftalátov a syntetického pižma.
– súčasťou parfémov bývajú aj výlučky týraných cibetiek tzv. cibet a tiež ambra, pochádzajúca z čriev vorvaňa tuponosého, ohrozeného druhu so zákazom obchodovania.
– pižmo (mošus) je obľúbenou zložkou luxusných parfémov, pochádza zo žliaz jeleňov – samcov kabara pižmového, ktoré pre nadmerný lov takmer vyhynuli a potom sa nahradilo pižmo syntetickým variantom, tzv. xylénovým pižmom.
– syntetické (xylénové) pižmá sú z enviromentálneho hľadiska ťažko odbúrateľné chemikálie, kontaminujú mnohé prostredia – od ľudskej krvi a materského mlieka až po dažďovú vodu. Ak sa raz takáto látka dostane do životného prostredia, už nikdy ho neopustí. V pafumérii sa využíva predovšetkým ako tzv. fixátor, ktorý prdlžuje trvanlivosť vône. Nachádza sa aj v kozmetike, čistiacich prostriedoch, avivážach, osviežovačoch vzduchu a pod. Akumuluje sa najmä v tukovom tkanive, nerozkladá sa. Je zaradené medzi 7 najnebezpečnejších chemikálií – aj pre životné prostredie, aj pre ľudské zdravie, ktoré by mali podliehať reštrikčným opatreniam. Pikoška od susedov: na lekárskej fakulte vo Viedni prebehol pokus, keď v krvi takmer stovky študentov namerali tieto syntetické pižmá, ich krátkodobé pôsobenie na laboratórne myši je karcinogénne, ich dlhodobé pôsobenie na človeka nie je doteraz známe.

A čo ste zrejme v lifestylových časopisoch nečítali? Známy parfém Angel od T.Muglera sa už nesmie prepravovať americkou leteckou poštou, lebo zákon zakazuje prepravu nebezpečných látok pre ľudský život a musí sa teda prepravovať súkromnými lietadlami.

Vedecké štúdie potvrdili, že ľudia sú schopní „zavoňať“ toho pravého partnera podľa jeho telesného pachu… čo však v prípade, že naše vlastné vône sú denno denne poprekrývané rôznymi vrstvami parfemácií, či už z voňaviek, krémov, sprchových gélov alebo deodorantov? Či je to tak alebo onak, na to si už odpovedzte sami. Dokonca vraj ak ženy používajú antikoncepciu, alebo sú fajčiarky, ich zmysel pre výber partnera podľa vône úplne zlyháva.

Trošku obľúbebého parfému vám určite zlepší náladu a zvýši sebavedomie, myslíme si však, že za každodenný kontakt s chemikáliami to určite nestojí.
Opatrnosť a rozvážnosť je pri výbere parfémov viac než na mieste, pokúste sa nájsť bezpečnejšie alternatívy v podobe organických certifikovaných parfémov, silíc, či esenciálnych olejov.

Šamanka vám ponúka absolútnu novinku na našom trhu – parfém tak výnimočný a zároveň bezpečný, ktorý vyrobený v súlade s prírodou – to sú naše parfémy značky Ashé.

Na výber máte z 18 decentne vyskladaných vôní, ktoré zároveň harmonizujú energie vnútri nás.

S výberom vám radi poradíme, alebo nás požiadajte o zaslanie testera.

 

 

Ďaľšie články